Flag of the United States.svg

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX. Jest on finansowany przez Departament Stanu USA. Umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2017/18. O udział w programie mogą ubiegać się uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klas pierwszych liceum. Uczestnicy będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju.
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:
• Podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
• Miesięczne stypendium na własne wydatki
• Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
• Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
• Szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
• Ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

W Programie FLEX może wziąć udział uczeń trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej klasy liceum/technikum, który:
• ma polskie obywatelstwo,
• urodził się między 01.01.2000 a 31.12.2001,
• zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
• spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 18 października 2016 http://ais.americancouncils.org/flex
Program FLEX działa od 25 lat i po raz drugi będzie realizowany w Polsce. W poprzedniej edycji otrzymaliśmy ponad 1300 zgłoszeń. Po długiej rekrutacji 30 polskich uczniów otrzymało szansę wyjazdu do USA. Nasi stypendyści mieszkają w różnych stanach: od Kalifornii po Północna Karolinę, od Teksasu po Północną Dakotę. Chodzą do różnych szkół średnich, biorą udział w zawodach sportowych, udzielają się w wolontariacie. Ten rok będzie dla nich niezapomniany.

Na profilu FLEX Poland www.facebook.com/FLEXPoland można śledzić ich losy. Wśród nich są również dzieci absolwentów programów wymiany rządu USA.

Więcej informacji:
Strona http://americancouncils.pl/pl/programs/future-leaders-exchange/
Plakat/ulotka:  http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2016/09/2017-18-Flyer_PL.pdf
Broszura:
http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2016/09/2017-18-Expansion-Brochure_PL.pdf

Projekt jest administrowany przez American Councils for International Education. Ambasada USA nie jest jego organizatorem, wszelkie pytania prosimy kierować do American Councils: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Będziemy wdzięczni za przekazanie powyższych informacji na temat ww. programu Państwa uczniom i rodzicom, udostępnienie ich w innym miejscu widocznym dla uczniów oraz zamieszczenie tej informacji na stronie internetowej Państwa szkoły lub instytucji. Jeżeli istnieje również możliwość zorganizowania spotkania w Państwa szkole, przedstawiciel American Councils z przyjemnością spotka się z uczniami i nauczycielami, aby móc przybliżyć im zasady uczestnictwa w Programie FLEX.
Zachęcamy młodzież do udziału w tym fantastycznym programie.
Ambasada USA w Warszawie