JUBILEUSZ 425-LECIA ISTNIENIA SZKOŁY 1588-2013

CHÓR I LO

 

 

Chór I L.O.im.B.Nowodworskiego- instytucja działająca przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, szkole o najdłuższej tradycji spośród wszystkich polskich świeckich szkół średnich. Znany jest z tej racji również jako Chór I LO w Krakowie. Dyrygentem od września 1992 jest Ryszard Źróbek; przejął on kierownictwo z rąk Zbigniewa Toffla. Zespół nie posiada jednolitych uniformów. Znakiem rozpoznawczym są białe szarfy, zakładane przez chórzystki podczas każdego ważnego koncertu na czarne suknie. Co roku do zespołu przyjmowani są uczniowie klas pierwszych. Chór zrzesza ok. 100 młodych śpiewaków, w ciągu roku szkolnego daje ok. 30 mniejszych i większych koncertów. W repertuarze chóru znajduje się muzyka z różnych epok, różnych stylów muzycznych: utwory sakralne, pieśni patriotyczne, ludowe, gospel oraz muzyka popularna.Historia i kontakty zagraniczne:
Chór pod przewodnictwem Ryszarda Źróbka wystąpił podczas uroczystości nadania honorowego obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Wisławie Szymborskiej, Stanisławowi Lemowi oraz Normanowi Daviesowi, a także podczas wręczenia medalu Cracoviae Merenti w Urzędzie Miasta Krakowa. Regularnie występuje na uroczystościach organizowanych przez Towarzystwo Opieki nad Majdankiem, Związek Więźniów Okresu Stalinowskiego oraz Rodziny Katyńskie. Chór dał też koncert podczas uroczystości organizowanych przez Muzeum Armii Krajowej oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W 1994 r. 120-osobowy Chór I LO wystąpił na koncercie w ramach obchodów 1200-lecia Frankfurtu n. Menem. Koncert odbył się w jednej z najważniejszych sal Koncertowych Europy - Alte Oper, a chórzyści oprócz utworów a cappella zaprezentowali utwory Haendla, Moniuszki, Hoffmana wraz z orkiestrą Gimnazjum Karl-Schurz Schule z Frankfurtu. Między tą szkołą a I LO utrzymywane są partnerskie stosunki. W 1988 jej chór brał udział w obchodach jubileuszu 400-lecia Nowodworka, zaś Chór Nowodworski wystąpił w Alte Oper w 2001 podczas obchodów 100-lecia Karl-Schurz Schule. Po kilku latach przerwy, współpraca została odnowiona w 2005 r. Wtedy Chór na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Kraków-Frankfurt n. Menem wykonał we Frankfurcie tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Od tej pory chóry prowadzą regularną wymianę.

W latach 1996-2003 prowadzono partnerską współpracę z Detmolter Jugendorchster z Detmold w Niemczech. Owocem jej były koncerty w Detmold w latach 1997, 1999, 2001 oraz 2003, koncerty w Krakowie: w kościele św. Piotra i Pawła w 1996 oraz w Filharmonii w 1998, 2000 i 2002 r.

W 1999 zespół odbył swą najdalszą podróż, udając się do Japonii. Wystąpił tam na festiwalu "August in Hiroshima" wspólnie ze Stevie Wonderem. Koncert transmitowany był przez satelitę do wielu krajów świata. Zorganizowały go miasto Hiroszima, UNESCO oraz telewizja HNK; na żywo wysłuchało go ponad 4000 osób. Od tamtej pory utrzymywane są kontakty Chóru Nowodworskiego ze środowiskiem kulturalnym Japonii, ostatnia wizyta chóru japońskiego w I LO odbyła się w II 2006.

W 2007 r. w Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert Chóru Nowodworskiego oraz Germantown Academy Singing Patriots, chóru z najstarszej szkoły w USA, mieszczącej się w Filadelfii. Amerykański Chór przebywał w Polsce na koncertach, wystąpił też w podwarszawskim pałacu w Wilanowie oraz Bazylice Mariackiej w Krakowie. W kwietniu 2009 Chór Nowodworski koncertował wspólnie z Singing Patriots na terenie USA. Dał kilka koncertów, m.in. w auli szkolnej Germantown Academy i w Shrine of Our Lady of Czestochowa - sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. Słuchaczami byli Polacy mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Prowadzona jest też regularna współpraca chóralno-uczniowska z Liceo Scientifico dal Piaz w Feltre k. Wenecji. Rokrocznie od 2006 r. odbywają się wspólne koncerty Chóru Nowodworskiego i Chóru Liceo Scientofico, pracującego pod batutą Enrico Dalia Corta. Dzięki tej współpracy, chór I LO śpiewał m.in. w Bazylice św. Marka w Wenecji.

I LO gościło też chór Penn State University z Pensylwanii oraz zespoły z Austrii, Finlandii, Niemiec, Anglii Danii, Szwecji i Węgier[1]. Kontakty zagraniczne Chóru NowodworskiegoKraj Miasto/instytucja Wspólne koncerty Dania Svendborg Gymnasium Kraków: 2010 Japonia [środowisko muzyczne Japonii] Hiroszima: 1999; Kraków: 2006 Niemcy Detmold/Detmolter Jugendorchester Kraków: 1996, 1998, 2000, 2002; Detmold: 1997, 1999, 2001, 2003 Niemcy Frankfurt nad Menem/Gimnazjum Carl Schurz Schule Kraków: 1988, 2006, 2008; Frankfurt: 1994, 2001, 2005, 2007 USA Filadelfia/Germantown Academy Kraków: 2007, 2011; Filadelfia: 2009 USA San Diego Kraków: 2007, 2008 USA New Jersey Kraków: 2010 Włochy Feltre/Liceo Scientifico dal Piaz Kraków: 2006, 2008, 2010; Feltre: 2006, 2008, 2010

Osiągnięcia:


2012


XVIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie - I miejsce
Małopolskie Spotkania Kolędowe w Krakowie - III miejsce

 

2011


Małopolskie Spotkania Kolędowe w Krakowie - I miejsce
Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" w Myślenicach - II miejsce

 

2010


Małopolskie Spotkania Kolędowe (kontynuacja Małopolskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek) w Krakowie - I miejsce
Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Złota Struna - III miejsce
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Varsovia Cantat" - II miejsce oraz wyróżnienie dla dyrygenta Ryszarda Źróbka

 

2009


Małopolski Przegląd Kolęd i Pastorałek w Krakowie - III miejsce
Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" w Myślenicach - I miejsce
I Ogólnopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej w Krakowie - Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty


2008


Ogólnopolski Konkurs Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży - Srebrny Kamerton (III miejsce)
Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Złota Struna (II miejsce)


2007


Małopolski Przegląd Kolęd i Pastorałek w Krakowie - I miejsce Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Złota Struna
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Varsovia Cantus" - wyróżnienie dla dyrygenta Ryszarda Źróbka

 

2005

Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Srebrna Lutnia (II miejsce)


2004

Międzynarodowe Spotkania Chóralne z Pieśnią Maryjną "Ad Gloriam Dei" w Pińczowie - nagroda Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Złote Pasmo

 

2003

Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Złote Pasmo


2002

Międzynarodowe Spotkania Chóralne z Pieśnią Maryjną "Ad Gloriam Dei" w Pińczowie - nagroda

 

1999

Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Złote Pasmo i Złota Lutnia (I miejsce)


1998 

Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Srebrne Pasmo

 

1997

Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - Srebrne Pasmo

 

1996

Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach - wyróżnienie

I miejsce w Festiwalu Artystycznym Młodzieży

 

1995

I miejsce w Festiwalu Artystycznym Młodzieży

 

Przedsięwzięcia:
Jako chór szkolny, Chór Nowodworski zajmuje się oprawą uroczystości szkolnych. Uświetnia wszystkie ważne spotkania i konferencje, które odbywają się w gmachu I Liceum. Reprezentuje też szkołę poza jej murami. Co roku pierwszym występem nowo przyjętych pierwszoklasistów jest gala patriotyczna z okazji 11 listopada. W styczniu zaś tradycyjnie odbywa się koncert kolęd.

Chór Nowodworski wydał do tej pory kilka płyt CD i DVD: w 1999 i w latach 2004-2010. Co pewien czas chór daje pełnowymiarowe, blisko godzinne koncerty, będące podsumowaniem etapu pracy. Większość z nich odbywa się w Filharmonii Krakowskiej. Jednakże niektóre koncerty organizowane są w krakowskich kościołach. Chór Nowodworski występuje samodzielnie albo wspólnie z innymi chórami-z Polski i ze świata. W 2011 r. wystąpił gościnnie w projekcie Projection Label Tigermaana nagrywając wstawki do piosenki "In A Coma".

Repertuar:
Repertuar Chóru I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie jest bardzo zróżnicowany. Większe utwory przez niego wykonywane są często bardzo dobrze znane szerokiej publiczności.
Większe utwory wykonywane przez Chór Nowodworski w Polsce i za granicą (od 2002 r.)

Rok - Miejsce koncertu - Zespół towarzyszący  - Utwór

2002 Kraków, Filharmonia Krakowska Detmolter Jugendorchester Carl Orff - "Carmina Burana"

2003 Detmold Detmolter Jugendorchester Carl Orff - "Carmina Burana"

2005 Kraków, Filharmonia Krakowska Chór Akademii Muzycznej w Toruniu Ariel Ramírez - "Misa criolla" (Msza kreolska)

2007 Kraków, Filharmonia Krakowska The Singing Patriots of Germantown Academy Gabriel Fauré  "Messe de Requiem"

2008 Kraków, Filharmonia Krakowska Chór i orkiestra Carl-Schurz-Schule melodie z musicali wytwórniMetro-Goldwyn-Mayer

2008 Kraków, Filharmonia Krakowska - (samodzielnie) melodie z musicalu "Skrzypek na dachu"

2008 Kraków, Filharmonia Krakowska Chór Absolwentów I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie W. A. Mozart "Te Deum laudamus" 

2009  Filadelfia, Germantown Academy The Singing Patiots of Germantown Academy L. van Beethoven "Msza C-dur" op. 86

2011 Kraków, Filharmonia Krakowska The Singing Patriots of Germantown Academy W. A. Mozart "Missa brevis C-dur"

 

FILHARMONIA KRAKOWSKA BAZYLIKA MARIACKA DYRYGENT RYSZARD ŹRÓBEK ZE SWOIM  CHÓREM MIĘDZYNARODOWY KONCERT CHÓRALNY - WARSZAWA PRÓBA DO KONCERTÓW Z ORKIESTRĄ I CHÓREM GERMANTOWM ACADEMY W FILADELFII 2009 CHÓR I LO PODCZAS ZWIEDZANIA KONGRESU USA W WASZYNGTONIE LETNI OBÓZ W WIŚLE LETNI OBÓZ W WIŚLE


AKTUALNE KONCERTY W 2014 ROKU

koncert kolendy 2014