W dniach 31.07. – 11.08. 2017 wzięłam udział w kursie językowym  Fluency & English Language Development for Teachers w Executive Training Institute w St. Julians na Malcie. Trafiłam do grupy językowej na średnim poziomie zaawansowania.
Przez 10 dni kursu, pod okiem fantastycznej lektorki Lorenzy Flinders, odświeżałam moją znajomość angielskiego. Ten pobyt był prawdziwym zanurzeniem w języku, na zajęciach bardzo dużo rozmawialiśmy i dyskutowaliśmy. Czuję się w tej chwili naprawdę „rozgadana” i bardzo zmotywowana do tego, aby nadal rozwijać moje umiejętności komunikowania się po angielsku.
Tematyka zajęć była bardzo ciekawa i dostosowana do odbiorców – nauczycieli z całej EU, od dyskusji na temat celów, które w XXI wieku powinna sobie stawiać szkoła, poprzez rozmowę o stereotypach, po rozważania, jak budowa mózgu nastolatka wpływa na jego działania. Lorenza stosowała bardzo atrakcyjne metody i techniki nauczania języka obcego, które będę mogła zaadoptować do nauczania mojego przedmiotu – języka niemieckiego. Ja z kolei wykorzystałam okazję, aby popromować trochę naszą szkołę. Dla mojej grupy przygotowałam krótką prezentację o Nowodworku, skupiając się zwłaszcza na wyjaśnieniu, dlaczego Krzyż Maltański jest emblematem naszej szkoły.
Sama Malta urzekła mnie swoim światłem, niezwykle ciekawą historią i niepowtarzalnymi zabytkami. Zobaczyć konkatedrę św. Jana w Valettcie – bezcenne!

IM1     IM2

Iwona Majcher, nauczyciel języka niemieckiego

Od 31 lipca 2017 do 11 sierpnia 2017 brałam udział w 42-godzinnym kursie Methodology Revisited, Revitalised & Re-energised w Executive Training Institute w St. Julians na Malcie.
Kurs trwał dwa tygodnie – w pierwszym tygodniu w mojej grupie było 11 osób, w tym 6 osób z Polski oraz nauczyciele z Hiszpanii, Węgier, Czech oraz Niemiec. W drugim tygodniu było 8 osób, w tym grupa polska w niezmienionym składzie oraz dwoje nauczycieli z Węgier i Niemiec. Mimo przewagi Polaków, grupa była bardzo zróżnicowana – byli to nauczyciele w różnym wieku, z różnych typów szkół, w tym szkół zawodowych.
Jako nauczyciel w pełni doceniłam naszą lektorkę, Valerie Zammit, która potrafiła nas zainteresować swoimi zajęciami przez cały czas trwania kursu. Odpowiadała na wszystkie pytania, zachęcała do dyskusji, pozwalała na kreatywność. Metodyka nauczania to niezwykle zróżnicowany temat, zwłaszcza w dobie niesamowitego rozwoju technologicznego. Część tematyki zajęć odnosiła się do odświeżenia posiadanej przez nas wiedzy, nowego spojrzenia na pozornie zdezaktualizowane metody (dyktanda), a także do szeroko pojętego wykorzystania Internetu w nauczaniu języka angielskiego.
Kurs był bardzo intensywny, ale nie był męczący. Bardzo spodobało mi się stworzenie bazy materiałów dydaktycznych online (dysk Google), co pozwoli na korzystanie z konkretnych stron internetowych. Mimo iż brałam wcześnie udział w kursach TIK, na Malcie dużo się na ten temat dowiedziałam.
Wartość dodana tego kursu to oczywiście piękne otoczenie i możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Dowiedziałam się między innymi jak wygląda Blue Lagoon podczas szczytu sezonu turystycznego oraz czy warto mieć klimatyzację w pokoju, gdy na zewnątrz jest 38 stopni….

To zdjęcie ilustruje jak można wykorzystać kolorowe patyczki do uczenia Passive Voice, czyli strony biernej…

EL1     EL2

Ewa Leonhard, nauczyciel języka angielskiego

W trakcie mojego pobytu na Malcie od 17 do 28 lipca 2017 r. uczestniczyłam w dwóch pięciodniowych kursach w Alpha School of English w St Paul’s Bay.
W pierwszym tygodniu na kursie Public Speaking, Communication and Presentation Skills for Professionals w małej kameralnej grupie uczyłam się trudnej sztuki wystąpień publicznych. Nasza nauczycielka Christine z Londynu prowadziła nas przez zagadnienia oczywiste dla tego tematu, jak na przykład przygotowanie i struktura prezentacji, mowa ciała i jej znaczenie w różnych kulturach, techniki radzenia sobie ze stresem, ale także rozmawialiśmy o znaczeniu i roli argumentacji i negocjacji w komunikacji, również tej codziennej. Zdobytą wiedzę wykorzystywałam w praktyce od pierwszego dnia. Codziennie prezentowaliśmy krótkie przemówienia i dwa razy większe prezentacje. Dzięki udziałowi w tym kursie będę mogła przekazywać uczniom zdobytą wiedzę dotyczącą przygotowywania prezentacji, organizowania własnej wypowiedzi, słuchania rozmówcy i sztuki argumentacji.
W drugim tygodniu trafiłam do liczniejszej grupy na zajęcia Creative Methodology. Prowadzącym zajęcia był Douglas z Ameryki Północnej, mający doświadczenie w pracy lektora z uczniami z Eurpy i Azji i chętnie opowiadający o różnicach kulturowych między tymi kontynentami. Zajęcia w formie warsztatów angażowały wszystkich uczestników kursu. Niektóre aktywności tak nas wciągały, że poświęcaliśmy na nie nawet przerwy. Poza tym bardzo dużo rozmawialiśmy, wymienialiśmy się doświadczeniami i oczywiście kontaktami. Może spotkamy się w Krakowie, bo nasze miasto - choć ze słyszenia - jest dobrze znane w Europie i wielu moich nowych znajomych bardzo chce tu przyjechać.
A sama Malta? Przed wyjazdem miałam w głowie obraz skały rzuconej w morze. A ta wyspa, mimo, że tak mała, zaskoczyła mnie tętniącym życiem w miastach, ciszą ogrodów i wspaniałymi nadmorskimi widokami.

EM1     EM2

Ewa Miklas, nauczyciel języka angielskiego

W dniach 31.07.2017 – 11.08.2017 wzięłam udział w kursie Educational Technology Today w Bell Educational Services Ltd. w Cambridge.
Tematyka zajęć dotyczyła zastosowania technologii w edukacji, m.in. metody odwróconej klasy, blended learning, rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality), jak i wykorzystania mobilnych aplikacji na zajęciach. Omawiana była też kwestia zachowania bezpieczeństwa w sieci zarówno przez nas – nauczycieli, jak i przez uczniów, korzystających nieraz z dobrodziejstwa Internetu w sposób dość niefrasobliwy.
W naszej zróżnicowanej międzynarodowo grupie byli nauczyciele języka angielskiego, matematyki, języka polskiego, nauczania wczesnoszkolnego jak i osoby sprawujące funkcje kierowniczo-administracyjne w szkole. Zatem było szerokie pole do rozmów na tematy związane z edukacją i wymiany doświadczeń.

HT1    HT2

W dniach od 3 do 14 lipca 2017 roku brałam udział w kursie językowym Fluency & English Language Development for Teachers w Executive Training Institute w St. Julians na Malcie. Trafiłam do grupy zaawansowanej, w której były osoby z Finlandii, Niemiec, Austrii, Słowacji i Polski. Zajęcia były prowadzone na wysokim poziomie i dzięki temu mogłam zdecydowanie podnieść swoje umiejętności językowe. Podczas zajęć rozmawialiśmy na różne tematy – dotyczące szkolnictwa w innych krajach, systemu edukacji, zwyczajów, problemów współczesnego świata. Była to niezwykła okazja do wymieniania swoich spostrzeżeń i doświadczeń z kolegami z innych krajów. W ramach kursu organizowane były również wycieczki fakultatywne do Vallety, Mdiny i na wyspę Gozo, w których brałam udział. Pobyt na Malcie pozostawił w mojej pamięci niesamowite wrażenia. Poznałam wielu ciekawych ludzi, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. Zdobyte podczas kursu umiejętności językowe pomogą mi zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

MK1     MK2

Małgorzata Korwin, nauczyciel matematyki